субота, 24 квітня 2021 р.

Дофамін: "гормон щастя"

Дофамін- це нейромедіатор, який виробляється в головному мозку, так званий «гормон щастя».


В нормі людина здатна радіти дрібницям, розділяти свої почуття, мотивуватися, отримувати задоволення і нагороду після виконання справ.

Основні функції дофамінової системи:

▪️змушує нас досягати цілей, обіцяючи при цьому золоті гори (система заохочення);

▪️допомогає перемикатися з одного завдання на інше;

▪️виробляється при думці о нагороді;

▪️знижується при думці о неможливості досягти нагороду;

▪️допомагає вам сфокусуватися на тому, що є для вас важливим.

⠀Дійсно, дофамін може відповідати за задоволення, але водночас більше дофаміну не означає краще.  Наприклад, його рівень сильно збільшується при посттравматичному порушенні. Порушення роботи “дофамінових прошивок” мозку відбувається при хворобі Паркінсона, синдрому дефіциту уваги, залежностях, в тому числі азартних іграх, та шизофренії. Це прекрасний приклад того, як один нейромедіатор може по-різному діяти в різних ділянках мозку за різних обставин та на різних людей. 

Дофамін дає вам лише обіцянку щастя, але не саме щастя! 

Бажання не завжди супроводжується подальшим задоволенням - деколи нам через це дуже ніяково. Тому, що головна функція дофаміну - змусити нас гнатися за щастям, а не зробити щасливими. 

Нейроболічні експерименти показали, що навіть спогади про позитивні події підвищують рівень дофаміну!Також дофамін необхідний для забування і запам'ятовування, таким чином, дуже приємна або неприємна подія добре запам'ятовується через те, що дофамін підсилює пов'язані з нею нейромедіатори, а те, що було  байдужим - швидко забувається (т.к. дофамін залишився на звичайному рівні). При нестачі дофаміну виникає сповільнення цих процесів або персеверація (повторення однієї і тої самої діяльності).

Цікавим фактом є те, що вироблення дофаміну починається ще в процесі очікування задоволення! Роздуми вже провокують викид дофаміну і бажання ще більше зростає.



5 коментарів: