Як медіаторів можуть виступати найрізноманітніші речовини. Всього налічується близько 30 видів медіаторів, проте лише сім з них (ацетилхолін, норадреналін, дофамін, серотонін, гамма-аміномасляна кислота, гліцин і глутамінової кислоти) прийнято відносити до «класичним» медіаторів. Речовина, з якого синтезується медіатор, потрапляє в нейрон або його закінчення з крові або ліквору, в результаті біохімічних реакцій під дією ферментів перетворюється в відповідний медіатор, потім транспортується до відповідних везикули. Медіатори також синтезуються в пресинаптичних закінченнях.
на збуджуючі: цей тип нейромедіаторів надає збудливу дію на нейрон. Вони збільшують ймовірність того, що нейрон буде генерувати потенціал дії. До основних збудливим нейротрансміттерам зараховують адреналін і норадреналін;
ингибирующие: ці нейротрансмітери надають гальмівну дію на нейрон; вони зменшують ймовірність того, що буде вироблений потенціал дії. До основних гальмівним нейромедіатора відносяться серотонін і гамма-аміномасляна кислота (ГАМК).
За хімічною будовою медіатори можна розділити на кілька груп, головними з яких є аміни, амінокислоти, поліпептиди.
Ацетіпхопін - досить поширений медіатор, оцтовокислий ефір холіну. Ацетилхолін - медіатор а-мотонейронів спинного мозку, стовбура мозку, нейронів кори, ретикулярної формації, нейронів сітківки. Він відомий, в основному, як збудливий медіатор. У формації стовбура мозку, в гіпоталамусі виявлено М- і Н-холінорецептори. Ацетилхолін активує як збуджуючі, так і гальмівні нейрони. Гальмівний вплив ацетилхолін надає за допомогою М-холінорецепторів в глибоких шарах кори великих півкуль, стовбурі мозку, хвостатому ядрі.
Аміни (норадреналін, дофамін, серотонін, гістамін) в значних кількостях містяться в нейронах стовбура мозку, в менших кількостях виявляються в інших відділах ЦНС.
Дофамін - медіатор чорної субстанції, покришки мозку, гіпоталамуса, симпатичних гангліїв і сітківки.
Норадреналин - медіатор блакитного плями стовбура мозку, гангліонарних нейронів симпатичної нервової системи.
Серотонін - медіатор серотонінергіческімі нейронів, розташованих в ядрах шва стовбура мозку і сітківці.
Гістамін - медіатор нейронів сосковидних тілець гіпоталамуса.
Аміни забезпечують виникнення процесів збудження і гальмування.
Амінокислоти. Кислі амінокислоти (гліцин, гамма-аміномасляна кислота) є гальмівними медіаторами в синапсах ЦНС.
Гліцин - медіатор гальмівних нейронів, розташованих в спинному мозку і сітківці.
Гамма-аміномасляна кислота (ГАМК) - медіатор гальмівних нейронів кори мозку, мозочка, стовбура мозку, сітківки.
Нейтральні амінокислоти (альфа-глутамат, альфа-аспартат) передають збуджуючі впливу.
Глутамат - медіатор збуджуючих нейронів, розташованих в різних відділах кори великих півкуль, таламусі, базальних гангліях, мозочку, гіпоталамусі, стовбурі мозку, спинному мозку і сітківці.
Поліпептиди також виконують медіаторну функцію в ЦНС. Ця група нейроактивних речовин, присутніх в ЦНС у великій кількості, виділена порівняно недавно. Так, субстанція Р є медіатором нейронів, що передають сигнали болю. Особливо багато цього поліпептиду міститься в дорсальних корінцях спинного мозку. Енкефаліни і ендорфіни - медіатори нейронів, які блокують больові імпульсацію. Вони реалізують свій вплив за допомогою відповідних опіатнихрецепторів, яких особливо багато в клітинах лімбічної системи, чорної субстанції, ядрах проміжного мозку.
Ангіотензин бере участь в передачі інформації про потреби організму у воді, люліберін - в статевої активності.
Дуже корисна та цікава інформація 🤗🤗🤗
ВідповістиВидалитиІнформація цікава. Дізналася багато нового
ВідповістиВидалити